добре дошли в моя уеб сайт
geografiaiikonomika.alle.bg

Природни зони в Европа

Природни зони в Европа
Зони Географско положение Релеф Климат Полезни изкопаеми Реки Почви Характерни животински видове Характерни растителни видове Стопанска усвоеност
Ледени пустини Обхваща прилежащите към Европа острови в Арктичния океан. Релефът е планински. Покрит е с дебели ледени слоеве. Леда на места е дебел до 3 км. На места има образувани скални върхове . Полярен, с ниски отрицателни температури и оскъдни валежи (около 148 мм). Дневните температури достигат 2-3 градуса. Руди- калиева и каменна сол. Водите представляват вечно замръзнали ледници. Почвите са плитки-предимно блатисти и неплодородни.
В дълбочина те са замръзнали. Обитатели: бяла мечка, полярна лисица, полярна яребица и др. По крайбрежните части на морета се срещат моржове , тюлени и различни видове риби.За най-голям хищник се счита белия вълк.
Природни зони в Европа
По планинските подножия и крайбрежия се появават лишеи и мъхове, в крайния юг на зоната - нискорасли върби и брези. Ледените постини са незаселени. Строят се станции на арктичните изследователи.
Тундра Заема о. Исландия, северните части на Скандинавския п-в, п-в Кола и Канин. Предимно планински и равнинен. Субполярен.Зимата е продължителна 8-9 месеца и студена (до -65 градуса ),а лято е относително хладно (-12 градуса). Зоната е богата на железни руди-Кируна и Йеливаре. Скандинавския п-в и обширната Финландско – Карелска област са осеяни с хиляди езера. Разпространени са тундрувите почви. Срещат се: бяла мечка, сребърна лисица, бял заек и северен елен, вълци. Реките и езерата са богати на риба.
Блатни треви, храсти, мъхове и лишеи. Често се появяват ниски дървета (върби, брези) и храсти. През лятото се срещат боровинки и гъби. Основни стопански дейности са ловът, риболовът и добива на руди.
ЛЛесотундра Това е преходна зона м/у тундрата и иглолистните гори(подзона на тайгата). Релефа е преходен-от планинси в равнинен и платовинен. Субполярен: Зимата е сурова,а лятото е по-толо сравнено с тундрата. И тук както в тяйгата се среща железната руда. Непостоянен режим; пълноводни реки през лятото, има и много блата. На север почвите са тундрови, а на юг преминават в подзолисти(торфено-глинени и торфено-блатисти). Най-често срещан тук е северния елен, белия заек, тундровата яребица. Разпространени са брезата джудже, върбата и боровинките. Отглеждането на северния елен е основно препитание, на населението.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.